مقالات

تفاوت پلی اتیلن با پلی پروپیلن

پلی پروپیلن ، همچنین به عنوان پلی پروپن شناخته می شود ، یک نوعی از پلاستیک است درست مثل پلی اتیلن . تفاوت پلی اتیلن با پلی پروپیلن در چیست ؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه بگوییم. چیزی که پلی پروپیلن را از پلی اتیلن برای یک فرد غیر حرفه ای جدا می کند این واقعیت است که می توان در اصل پلی پروپیلن را قالب زد تا در یک درجه حرارت خاص قابل انعطاف شود و وقتی خنک می شود به حالت جامد خود برمی گردد. از پلی پروپیلن نه تنها به عنوان پلاستیک ساختاری می توان استفاده کرد بلکه می توان از آن به عنوان فیبر نیز استفاده کرد. همچنین دارای نقطه ذوب بالایی است که آن را از پلی اتیلن متمایز می کند.

مزیت پلی پروپیلن نسبت به پلی اتیلن پایداری بیشتر آن است ، پلی پروپیلن این مزیت را دارد که می توان محصولاتی همانند لولا درب را از آن تولید کرد که قادر به بار ها باز و بسته شدن باشد .

فرق پلاستیک با پلی اتیلن

تمام مواد اولیه پلی اتیلنی ، پلی استری ، پلی پروپیلنی و … که خود هر کدام به بی نهایت محصول تبدیل می شود را به طور کلی پلاستیک می گویند ، از همین رو نمی توان تفاوتی بین پلاستیک و پلی اتیلن وجود داشته باشد .

اگر به طور دقیق تر بخواهیم یکی از محصولات پلاستیکی و زیر مجموعه های آن را نام ببریم می توان به مواد پلی اتیلنی سبک که زیر شاخه ای از پلاستیک هستند و می توان پلاستیک های دسته دار فروشگاهی را از این ماده تولید کرد نام برد .

پلی پروپیلن در رنگ های متفاوت

ترکیب کردن پلی پروپیلن با دیگر مواد و ساخت تعداد زیادی محصول جدید

ترکیب پلی پروپیلن با دیگر مواد و خلق بینهایت محصول جدید

پلی پروپیلن و همچنین پلی اتیلن را می توان با مواد دیگر ترکیب کرد. به عنوان مثال می توان لاستیک اضافه کرد ، تا انعطاف پذیرتر شود. یکی از افزودنی های مهیجی که به پلی پروپیلن اضافه می شود مواد معدنی است. این مواد معدنی به یک ورق پلی پروپیلن اجازه می دهد تا به یک کاغذ مصنوعی تبدیل شود. کاغذ مصنوعی اساساً کاغذ پلاستیکی است. به راحتی می توان روی آن چاپ کرد. می تواند تا شود ، مهر داغ شود ، برش داده شود ، دوخته شود و موارد دیگر. از همه بهتر اینکه سازگار با محیط زیست است! در کل پلی پروپیلن قابلیت تبدیل به تعداد زیادی محصول را دارد . از کاغذ مصنوعی ساخته شده از پلی پروپیلن برای ساخت بنر ، کارت عضویت ، نقشه ، منو ، کارت تلفن ، تابلو ، برچسب ، گرافیک کف ، تشک پیشخوان و کتابچه استفاده می شود. این لیست از اینجا ادامه دارد! آنچه در مورد کاغذ مصنوعی برجسته است این است که با دوام ، در برابر اشک و آب مقاوم است! (محصولات ساخته شده از پلی پروپیلن)

تقاضا پلی اتیلن بسیار بیشتر از پلی پروپیلن

تقاضای پلی اتیلن بیشتر از پلی پروپیلن است. از پلی پروپیلن در صنعت خودرو و همچنین صنعت بسته بندی بسیار استفاده می شود. 70٪ موارد استفاده از پلی پروپیلن برای نیازهای بسته بندی صنایع غذایی است. می توان آن را به صورت بطری ، ظروف غذا ، جعبه های غذایی و پالت درست کرد.

کاربرد پلی اتیلن چیست ؟

پلی اتیلن هم دقیقا همانند پلی پروپیلن کاربرد بسیار زیادی در صنعت بسته بندی دارد ، اما به نحوه ای دیگر و بسیار ارزان قیمت تر ، از همین رو میزان تقاضا آن نیز بسیار بیشتر از پلی پروپیلن است. از پلی اتیلن بسته بندی های رولی ، فله ای و به طور کلی بسته بندی های تخت و قابل انعطاف بدست می آید همانند :

 • پلاستیک های دسته دار
 • انواع بسته بندی مواد غذایی
 • نایلون
 • نایلکس
 • و ….

کیسه های پلی اتیلنی سه لایه به عنوان یکی از مقاومترین و چاپ پذیر ترین نوع های کیسه مواد غذایی حجیم و سنگین شناخته می شود.

سانی پلاست تولید کننده انواع بسته بندی مواد غذایی و صنعتی با بیش از یک دهه تجربه کاری است ، برای مشاهده هر کدام از نمونه های بالا روی لینک مورد نظر کلیک کنید .

پلی اتیلن بی اثر و شفاف است و نسبت به پلی پروپیلن بار استاتیک کمتری ایجاد می کند. همچنین از نظر جذب نور شفاف است بنابراین از طریق آن نور کمتری نسبت به پلی پروپیلن انتقال پیدا می کند . بار استاتیک کمتری نسبت به پلی پروپیلن دارد بنابراین گرد و غبار و خاک کمتری را به خود جذب می کند. هزینه پلی اتیلن بیشتر از پلی پروپیلن است زیرا از خلوص بالاتری برخوردار است (100٪ بکر).

در زیر لیستی از برخی تفاوت های پلی اتیلن و پلی پروپیلن قید شده است که عبارتند از :

 • پلی اتیلن و پلی پروپیلن از نظر خصوصیات فیزیکی بسیار شبیه به هم هستند.
 • با این حال ، پلی اتیلن را می توان بصورت قابل انعطاف و شفاف تولید کرد که در این مورد پلی پروپیلن فقط می تواند مانند یک کوزه شیر شفاف شود.
 • پلی اتیلن دارای خصوصیات فیزیکی است که به آن اجازه می دهد تا در دمای سرد طول عمر و استحکام بیشتری داشته باشد .
 • پلی اتیلن عایق الکتریکی خوبی است. این مقاومت در برابر ردیابی خوب است ، اما به راحتی از نظر الکترواستاتیکی شارژ می شود (که می تواند با افزودن گرافیت ، کربن سیاه یا عوامل ضد استاتیک کاهش یابد).
 • وزن پلی پروپیلن ها سبک است. مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی ، اسیدها ، حلال های آلی و الکترولیت ها دارند. آنها همچنین دارای نقطه ذوب بالا و خواص دی الکتریک خوب هستند و کاملا غیر سمی هستند.
 • مونومر پلی اتیلن ، اتیلن و مونومر پلی پروپیلن ، پروپیلن است.
 • پلی اتیلن در مقایسه با نقطه ذوب بالاتر پلی پروپیلن دارای نقطه ذوب کمتری است.
 • پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن سفت و مقاوم در برابر مواد شیمیایی و حلالهای آلی است.
 • پلی پروپیلن خالص ، بدون کشش و به طور کلی سفت تر از پلی اتیلن است.
پلی اتیلن در دو رنگ آبی تیره و روشن

مقایسه پلی پروپیلن یا پلی اتیلن

کدام یک بهتر است – پلی پروپیلن یا پلی اتیلن؟

وقتی از ما سوال می شود که پلی پروپیلن یا پلی اتیلن ، کدام یک بهتر است ؟ مسئله بهتر بودن نیست بلکه مسئله کاربرد شما است. می خواهید چه کاری انجام دهید یا چه چیزی را بسته بندی کنید ؟ هر دو پلاستیک ، پلاستیک کالایی محسوب می شوند. اینها پلاستیک هایی هستند که برای حجم وسیعی از کاربرد در حجم بالا استفاده می شوند. پلاستیک هایی که پلاستیک های بسته بندی کالا را تشکیل می دهند عبارتند از پلی استایرن ، پلی وینیل کلراید هستند. پلی (متاکریلات متل) ، پلی اتیلن و پلی پروپیلن. یک پله بالاتر از پلاستیک های کالایی ، پلاستیک های مهندسی شده هستند که پلاستیک های تخصصی هستند که گران ترند و برای کاربردهای کم حجم استفاده می شوند.

هر دو پلی پروپیلن و پلی اتیلن نوعی پلاستیک هستند – یک ماده پلاستیکی که به عنوان پلیمر شناخته می شود. ساختار مولکولی آنها با کربن ها و مولکول های هیدروژن مشابه به نظر می رسد – در ادامه مطلب بیشتر به اختلاف این دو اشاره خواهیم کرد.

بیایید برخی از خواص هر یک را مقایسه کنیم.

ویژگی های مکانیکی

چگالی پلی پروپیلن (PP) بین 895/0 تا 92/0 گرم سانتی متر است. چگالی پلی اتیلن می تواند از پایین 0.857 گرم در سانتی متر مکعب و حداکثر 0.0975 گرم در سانتی متر مکعب باشد. همانطور که مشاهده می کنید ، PP کمترین چگالی را دارد. پلی اتیلن بیشتر به وزن یا چگالی تقسیم می شود که برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد ، البته این کار در حین ساخت انجام می شود.

 • پلی اتیلن با وزن مولکولی فوق العاده بالا (UHMWPE) سخت و مقاوم در برابر مواد شیمیایی است. برای ساخت قطعات ماشین متحرک ، یاتاقان ها ، چرخ دنده ها ، اتصالات مصنوعی و برخی از جلیقه های ضد گلوله استفاده می شود.
 • پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ، پلاستیک قابل بازیافت شماره 2 ، معمولاً به عنوان بطری شیر ، بطری های مواد شوینده و مایع لباسشویی ، مبلمان فضای باز ، قوطی های قابل حمل بنزین ، سیستم های توزیع آب آشامیدنی ، لوله های تخلیه آب و کیسه های مواد غذایی استفاده می شود.
 • پلی اتیلن با چگالی متوسط ​​(MDPE) برای بسته بندی فیلم ، گونی و لوله های گاز و اتصالات استفاده می شود.
 • پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) انعطاف پذیر است و در ساخت بطری های فشرده ، درپوش های شیر ، کیسه های فروشگاه خرده فروشی و پلی اتیلن خطی با چگالی کم (LLDPE) به عنوان بسته بندی کششی در و حمل و نقل جعبه های کالاهای بادوام و پوشش غذای خانگی مورد استفاده قرار می گیرد .

پلی پروپیلن که به طور معمول سخت و انعطاف پذیر است می توان چگالی آن را با افزودن ماده پرکننده تغییر دهد.

خواص شیمیایی

وقتی در دمای اتاق قرار دارید ، PP یا همان پلی پروپیلن در برابر چربی ها و تقریباً در تمام حلال های آلی مقاوم است. این می تواند اسیدها و بازهای غیر اکسید کننده را در ظروف ساخته شده از پلی پروپیلن تحمل کند. این را با پلی اتیلن که از نظر شیمیایی مقاومت بیشتری دارد مقایسه کنید.

پلی اتیلن از هیدروکربن های غیر قطبی ، اشباع شده با وزن مولکولی بالا تشکیل شده است. بنابراین ، رفتار شیمیایی آن شبیه موم یا پارافین است. مولکول های ماکرو منفرد به صورت کووالانسی با هم مرتبط نیستند. به طور کلی پلی اتیلن تا حدی بلوری است. تبلور بالاتر باعث می شود چگالی و پایداری مکانیکی و شیمیایی این ماده را افزایش دهد.

خصوصیات نوری

در صورت عدم رنگ آمیزی پلی پروپیلن(PP) می تواند شفاف باشد اما به اندازه اکریلیک یا پلاستیک های دیگر شفاف نیست. اغلب رنگدانه های رنگی به این ماده اضافه می شود.

از طرف دیگر پلی اتیلن (PE) می تواند بین تقریباً شفاف ، شیری یا مات متفاوت باشد. رنگ به تاریخ حرارتی و ضخامت فیلم بستگی دارد. LLDPE با کمترین مات بودن HDPE از نظر نوری واضح تر است.

موارد استفاده از پلی پروپیلن و پلی اتیلن

در زندگی ما هر روزه با PP یا PE تماس داریم. از پلی پروپیلن برای ساخت بطری ، لولا ، مواد بسته بندی ، قطعات خودرو ، کیسه های شفاف ، طناب ، فرش ، غشای بام ، ژئوتکستایل ، تشک کنترل فرسایش و موارد دیگر استفاده می شود.

از پلی اتیلن به طور گسترده ای در بسته بندی (کیسه های پلاستیکی ، فیلم های پلاستیکی ، ژئوممبران ها و ورق های پلاستیکی برای محافظت از محیط زیست در پروژه های ساختمانی و…) استفاده می شود.

همانطور که امروزه همه ما با این مواد سر و کار داریم ، هر دو پلی پروپیلن و پلی اتیلن نقش بسزایی در جهان دارند.

پلی اتیلن 6 ر رنگ متفاوت

تفاوت مهم پلی اتیلین با پلی پروپیلن

فرق تخصصی پلی اتیلین با پلی پروپیلن

هر دو پلی اتیلن و پلی پروپیلن از انواع پلاستیک ها و پلیمرها هستند. کلمه “poly” به معنای “بسیاری” است و بنابراین ، پلیمرها موادی هستند که از واحدهای کوچکتر کنار هم تشکیل شده اند. بسیاری از پلیمرها را می توان به قطعات متمایزی تقسیم کرد که به عنوان عناصر سازنده پلیمر عمل می کنند و به این واحدهای منفرد “مونومر” گفته می شود. واحد مونومر پلی اتیلن اتیلن است در حالی که واحد مونومر پلی پروپیلن پروپیلن است. تفاوت اصلی بین پلی اتیلن و پلی پروپیلن این است که پلی اتیلن از طریق پلیمریزاسیون واحدهای مونومر اتیلن تشکیل می شود در حالی که پلی پروپیلن از طریق پلیمریزاسیون واحدهای مونومر پروپیلن تشکیل می شود.

پلی اتیلن چیست ؟

همانطور که در بالا ذکر شد ، پلی اتیلن پلیمری است که از پلیمریزاسیون مولکولهای اتیلن تشکیل شده است و این دو واحد آلکان کربن است [-CH2CH2-]. به عنوان یک پلیمر ترموپلاستیک دسته بندی می شود. بیشتر خصوصیات فیزیکی آن به وزن مولکولی آن بستگی دارد. پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) ، پلی اتیلن با چگالی متوسط ​​(MDPE) و پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) متداول ترین انواع یافت شده هستند. و به مقاومت شیمیایی معروف هستند. یعنی در حضور اسیدهای قوی و بازهای قوی واکنش نشان نمی دهند و تخریب می شوند. پلی اتیلن بی اثر و شفاف است. این بدان معناست که اجازه عبور نور را می دهد ، اما برخلاف ماده شفاف ، شکل گیری تصویر را تسهیل نمی کند.

اتیلن می تواند تحت پلیمریزاسیون قرار گیرد. در این حالت خلوص آن از بین می رود. با این حال ، پلی اتیلن در مقایسه با پلاستیک های دیگر ، به میزان کمتری تحت پلیمریزاسیون قرار می گیرد. بنابراین ، به دلیل خلوص آن اغلب هزینه بر است. نگرانی های زیست محیطی جدی در مورد پلی اتیلن وجود دارد زیرا به طور طبیعی تخریب نمی شود مگر اینکه درمان شود. با این حال ، روشهای زیادی توسعه یافته و برای حل این مسئله استفاده می شود. اکنون پلی اتیلن از مواد اولیه ای همانند نیشکر ، دانه گندم و چغندرقند نیز قابل تولید است .

پلی پروپیلن چیست ؟

پلی پروپیلن همچنین یک پلیمر ترموپلاستیک است که در مقایسه با پلی اتیلن سفت تر است. همانطور که در بالا ذکر شد ، پلی پروپیلن از واحدهای مونومر پروپیلن تشکیل شده است که سه واحد آلکان کربن [–CH2 (CH3) CH2-] هستند. به دلیل خاصیت سخت بودن آن ، اغلب برای ساخت مواد قالب گیری شده استفاده می شود. پروپیلن اغلب به منظور بهبود انعطاف پذیری با مولکول های اتیلن پلیمر می شود. لاستیک پروپیلن اتیلن. پلی پروپیلن به اندازه پلی اتیلن شفاف نیست ، اما می تواند با رنگ آمیزی غیر شفاف ساخته شود.

همچنین پلی پروپیلن بسته به وزن مولکولی در درجه های خاصی وجود دارد. با این حال ، بیشتر پلی پروپیلن ها بین وزن پلی اتیلن با چگالی بالا و پلی اتیلن با چگالی کم قرار می گیرند. این ماده در معرض نور قرار می گیرد و منجر به واکنش اکسیداسیون رادیکال های آزاد می شود که نگرانی های بیشتری در مورد سلامتی و ایمنی ایجاد می کند.

پلی پروپیلن در رنگ های متفاوت

تفاوت پلی اتیلن با پلی پروپیلن بر اساس موارد متفاوت

تفاوت پلی اتیلن با پلی پروپیلن

در بخش زیر از لحاظ تعریفی تفاوت پلی اتیلن با پلی پروپیلن مقایسه شده اند .

پلی اتیلن از طریق پلیمریزاسیون واحدهای مونومر اتیلن تشکیل می شود.

پلی پروپیلن از طریق پلیمریزاسیون واحدهای مونومر پروپیلن تشکیل می شود.

مشخصات فیزیکی

 • پلی اتیلن از سختی و انعطاف پذیری کمتری برخوردار است.
 • پلی پروپیلن کاملاً سفت و سخت است.

شفافیت

 • پلی اتیلن ماده ای شفاف است.
 • پلی پروپیلن شفاف نیست ، اما می توان از طریق روش های سفید کننده آن را شفاف تولید کرد .

شارژ استاتیک

 • پلی اتیلن بار استاتیک کمتری دارد.
 • پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن دارای بار استاتیکی بالاتری است.

نقطه ذوب

 • نقطه ذوب پلی اتیلن کمتر از پلی پروپیلن است.
 • پلی پروپیلن در مقایسه با پلی اتیلن دارای نقطه ذوب بالاتری است.

خلوص

 • پلی اتیلن اغلب از سطح خلوص 100٪ برخوردار است.
 • پروپیلن معمولاً با اتیلن پلیمر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *