مقالات

کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی و معماری

همانطور که می دانید پلاستیک یکی از مهم ترین محصولات حال حاظر دنیا محسوب می شود ، به طوری که ادامه زندگی امروزه ما بدون این ماده امکان پذیر نیست . یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث شد انسان به سمت آسان گرایی پیش رود همین پلاستیک است ، به جرعت می توان گفت در تمامی صنایع از این محصول بهره برداری می شود و کمتر صنعتی پیدا می شود که خط تولید آن بدون پلاستیک قادر به ادامه کار باشد ، در ادامه مطلب قصد داریم تا کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی و فنداسیون ، معماری و … را به صورت جامع و کلی برسی کنیم . با مطالعه کامل و دقیق این مطلب به تمام کاربرد های پلاستیک در صنعت ساختمان سازی و دیگر مشتقات آن و روش های استفاده و دلیل استفاده آن پی خواهید برد ، پس با ادامه مطلب همراه ما باشید .

صنعت ساخت و ساز بعد از بسته بندی بیشترین مصرف کننده پلاستیک

پلاستیک ها در طیف وسیعی از کاربرد ها در صنعت ساختمان سازی استفاده می شوند. آنها از قابلیت انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و نسبت مقاومت به وزن عالی ، دوام ، مقرون به صرفه بودن ، نگهداری کم و مقاومت در برابر خوردگی را با هم ترکیب می کنند که باعث می شود پلاستیک از نظر اقتصادی یک انتخاب جذاب در کل بخش ساخت و ساز باشد.

مزایای کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی و معماری

پلاستیک در ساخت و ساز عمدتا برای مهر و موم ، پروفیل (پنجره و درب) ، لوله ها ، کابل ها ، پوشش کف و عایق استفاده می شود. به طور بالقوه ، پلاستیک ها به دلیل پوسیدگی ، زنگ زدگی و یا نیاز به رنگ آمیزی مجدد منظم ، کاربردهای بیشتری دارند ، دارای استحکام با کمبود وزن هستند ، به راحتی قابل شکل گیری هستند و وزن سبک آنها را قادر می سازد تا به راحتی درب محل حمل و نقل شوند.

تعداد زیادی لوله پلاستیکی

کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی و معماری

موارد استفاده از پلاستیک صنعت ساختمان سازی و معماری

در ادامه مطلب تمام کاربرد های پلاستیک در صنعت ساخت و سازی به صورت دسته بندی شده نام برده شده است ، تا از 0 تا 100 استفاده های پلاستیک در صنعت ساختمان سازی ، عمران ، مطلع شوید .

لوله و کانال کشی

لوله و کانال کشی بیشترین مصرف کننده پلیمرها در ساخت و ساز هستند و 35٪ از پلاستیک مورد استفاده برای ساخت و ساز را در بر می گیرد . کابل کشی ، کانال های آب باران ، لوله های با قطر بزرگ فاضلاب ، زهکشی و آب آشامیدنی ساخته شده از PVC و پلی اتیلن.

روکش و پروفیل

روکش و پروفیل های پنجره ها ، درها ، پیچ ها و دامن های ساخته شده از PVC-U ، روکش خارجی با استفاده از فنولیک جایگزین چوب است و نه رزین های سنتی که حداقل خطر آتش سوزی دارند.

عایق کاری

عایق کف معمولاً از پلی استایرن تولید می شود که در پانل ها گنجانده می شود یا در ساخت دیوارها و سقف ها قرار می گیرد. این عایق ترکیبی از سبک و استحکام است و نصب آن ساده است و پیمانکاران را قادر می سازد مقررات مربوط به صرفه جویی در انرژی را به طور کامل رعایت کنند.

نایلون شناژ ( پلاستیک بتن ریزی  )

کاربرد پلاستیک در مصالح ساختمانی بیشتر به مصرف پلاستیک شناژ برای بتن ریزی فنداسیون و جلوگیری از خروج آب درون بتن است همینطور از ورود خاک ریزشی به داخل فنداسیون و بر روی ورق های فلزی برای درز بندی بهتر  استفاده می شود .

مهر و موم و واشر

مهر و موم ها و واشرها از الاستومرهایی ساخته می شوند که کاربرد اصلی آنها در ساخت نوارهای هوا ، آب بندهای دیافراگم ، واشرها و اتصالات انبساطی است. پلیمرهای مورد استفاده کلروپرن و EPDM هستند که دارای قابلیت مقاومت در برابر هوا ، مقاومت در برابر تغییر شکل و انعطاف پذیری حفظ شده ، و PVC در پنجره ها و درها ، همچنین به عنوان غشایی برای سقف و پوشش ها مورد استفاده قرار می گیرند. علاوه بر این ، 250،000 تن پلیمر به عنوان پایه ای برای سیستم های چسب و مهر و موم استفاده می شود.

فردی در حال ساختمان سازی

استفاده از پلاستیک در صنعت ساخت و ساز

آینده پلاستیک در ساخت و ساز

صنعت ساخت و ساز تمایل زیادی به مواد سنتی ، روش ها و محصولات آزمایش شده دارد . اما پلاستیک ها فرصت هایی را برای نوآوری ارائه می دهند که مواد اولیه سنتی این قابلیت را از شما می گیرد .

آینده صنعت ساخت و ساز همیشه به شرایط اقتصادی وابسته بوده است و تغییرات در صنعت اکنون از طریق افزایش تقاضا برای مسکن همراه با مقررات جدید تسریع می شود که هدف آن این است که از این صنعت انرژی بیشتری بهره مند شود ، از همین رو در این صنعت پسماند ها باید مدیریت شود ، بازیافت شود و LCA (تجزیه و تحلیل چرخه زندگی) را در نظر گرفته شود.

در آینده شاهد رشد صنعت ساختمان سازی و روش های هوشمندی مانند خانه های از پیش ساخته خواهیم بود که کار را از مکان های ساختمانی دور کرده و به کارخانه ها منتقل می کند.

مواد جدید و طیف وسیعی از کامپوزیت های پلیمری و مواد پلاستیکی تقویت شده با شیشه دارای پیامدهایی برای سازه ها هستند اما یکی از اصلی ترین مزایای پلاستیک ها ، توانایی طراحی آن ها برای استفاده های گسترده تر است. مقاومت آنها در برابر خوردگی ، وزن سبک و مقاومت امکان سازه های تحمل کننده بار را در مقابل ویژگی های معماری ممکن می سازد.

دیدگاهی در مورد “کاربرد پلاستیک در صنعت ساختمان سازی و معماری

  1. Radmehr گفت:

    مناسب بود.

  2. رهگزر گفت:

    هدف از تهیه مقاله چی بود ؟ اصلا چرا همچین چیزی تهیه کردید
    هیچی هم نمیشه گفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *