مقالات

فود گرید چیست؟ ویژگی ها و کاربردهای فود گرید

فود گرید چیست

صنایع مواد غذایی برای بسته‌بندی به محصولات ایمن و مطمئن نیاز دارند. اهمیت این موضوع برای مواد خوراکی بسیار بیشتر است. زیرا پلاستیک بسته بندی باید علاوه بر زیبایی و جنس متفاوت بتواند کیفیت ماده غذایی را نیز حفظ کند. فود گرید توسط کارخانجات تولید پلاستیک برای بسته‌بندی محصولات غذایی به شکل ‌ایده‌آل و ایمن تولید می‌شود. به کارگیری این ماده برای تولید فیلم‌های بسته‌بندی می‌تواند ضمن حفظ سلامتی مواد غذایی در طولانی مدت، از تماس با ماده غذایی و ترکیب با مواد شیمیایی مضر نیز جلوگیری کند. در ادامه به فود گرید چیست و مزایای استفاده از آن خواهیم پرداخت.

فود گرید یعنی چه؟

فود‌گرید به عنوان پلاستیک ایمن برای مواد غذایی نوعی استاندارد در این صنعت محسوب می‌شود که می‌تواند برای بسته‌بندی مواد غذایی، نوشیدنی و خوراکی به شکلی‌ایده‌آل در بازه زمانی طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرد. فود گرید می‌تواند در بازه زمانی طولانی با مواد غذایی یا نوشیدنی در تماس بوده و هیچگونه ماده مضری به آن اضافه نکند. در واقع پلاستیک فود گرید در زمان تولید حاوی هیچگونه رنگ مضر، ترکیبات شیمیایی آسیب‌زا و بازیافتی نبوده و از این رو خطری برای سلامتی انسان ایجاد نخواهد کرد.

علامت فود گرید

پلاستیک فود گرید به عنوان پلاستیک ایمن برای بسته‌بندی مواد غذایی تعریف شده است. در برخی موارد ترکیب غذا‌ها یا مایعات اسیدی می‌تواند باعث خارج شدن مواد شیمیایی از ظروف شوند. اما پلیمر‌های دارای علامت فود گرید دچار اکسایش یا خوردگی نشده و در صورت تماس مستقیم با مواد غذایی هیچگونه ماده شیمیایی به آن اضافه نخواهند کرد. ویژگی ایمنی و ‌ایده‌آل بودن پلاستیک‌های دارای علامت فود گرید عدم انتقال ماده شیمیایی آسیب‌زا به غذا است. در این نوع پلاستیک هیچگونه ماده سرطان‌زا وجود نداشته و حتی در دما‌های بالا نیز می‌تواند این ویژگی خود را حفظ کند. زمانی که علامت فود گرید روی محصول قرار گرفته باشد می‌توان مطمئن بود که این محصول با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تولید شده و دارای هیچگونه مواد شیمیایی مضر نبوده است.

علامت فود گرید به شکل یک دایره است که در آن یک جام در کنار یک چنگال بوده و نشان دهنده سازگاری آن با محیط زیست است. اما روش شناسایی علامت فود گرید چیست؟ نشانه‌هایی چون سیب سلامت و یا جواز‌های بهداشتی مربوط به کیفیت کالا راهی برای تشخیص استفاده از مواد پلاستیکی فود گرید برای بسته‌بندی مواد غذایی است. این موارد نشان می‌دهد محصول مورد نظر استاندارد‌های بهداشتی را به همراه داشته و در آن از مواد شیمیایی مضر استفاده نشده است.

دلیل استفاده از پلاستیک برای بسته‌بندی مواد غذایی

فود گرید چیست و چه مزایایی دارد؟

فود گرید چیست و چه مزایایی دارد؟

بسته‌بندی‌های پلاستیکی می‌توانند نقش مهمی در زندگی ما داشته باشند و از این رو وابستگی بسیار زیادی نیز برای ما ایجاد کردند. دلایل بسیار زیادی برای استفاده از پلاستیک برای بسته‌بندی‌های مواد غذایی وجود دارد. مهم‌ترین دلایل استفاده از پلاستیک برای بسته‌بندی مواد غذایی شامل موارد زیر است.

حفاظت از مواد غذایی

بسته‌بندی‌های پلاستیکی مواد غذایی را از عوامل آسیب‌پذیر مانند ضربه و یا دیگر آسیب‌ها حفظ می‌کند. به عنوان مثال آلودگی، میکروارگانیسم‌ها، رطوبت، انواع گاز‌ها، اشعه نور خورشید و حتی حشرات می‌تواند به عنوان آسیب برای مواد غذایی شناخته شوند.

برای حفاظت از مواد غذایی، می‌توان از پلاستیک حبابدار نیز استفاده کرد. این نوع بسته‌بندی، با ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت در برابر ضربه، عایق در برابر رطوبت و گازها، و توانایی حفظ تمیزی و سلامتی محتویات، به طور موثری از مواد غذایی در برابر عوامل آسیب‌پذیر محافظت می‌کند. این بسته‌بندی به عنوان یک محافظ فیزیکی قوی، مواد غذایی را از آلودگی‌ها و تماس با میکروارگانیسم‌ها نیز محافظت می‌کند، که این امر به حفظ بهداشت و کیفیت مواد غذایی کمک می‌کند. به طور کلی، استفاده از پلاستیک حبابدار به عنوان یک راه حل موثر و اقتصادی در بسته‌بندی مواد غذایی، بهبود ماندگاری، کاهش ضایعات غذایی، و حفظ تازگی محصولات نیز کمک می‌کند.

نگهداری درست از محصولات

استفاده از بسته‌بندی پلاستیکی باعث می‌شود تا محصولات برای مدت طولانی‌تری قابل نگهداری باشند. همچنین مصرف‌کنندگان زمان بیشتری خواهند داشت تا از این محصولات استفاده کنند. علاوه بر آن میزان زباله تولیدی نیز کاهش پیدا می‌کند.

حمل و نقل آسان

از دلایل دیگر استفاده از بسته‌بندی‌های پلاستیکی برای مواد غذایی امکان جابجایی آن‌ها در فواصل زیاد به شکلی راحت و آسان است. این محصولات می‌توانند به شکلی در دسترس در تجارت مورد استفاده قرار بگیرند. مواد دارای بسته‌بندی مناسب در حمل و نقل دچار آسیب نخواهند شد.

امکان نمایش اطلاعات روی بسته‌بندی

با استفاده از بسته‌بندی‌های پلاستیکی می‌توان محتوای محصول، اطلاعات مهم یا توصیه‌های آن را به مصرف‌کننده نهایی نشان داد. در حال حاضر این اطلاعات روی بسته‌بندی درج شده و توسط مصرف‌کننده نهایی قابل مشاهده است.

استفاده بهتر از منابع موجود

اما خاصیت بسته بندی از نوع فود گرید چیست؟ بسته‌بندی نوع پلاستیکی با توجه به ذخیره حجم این نوع از بسته‌بندی‌ها مانع از استفاده منابع به میزان ۲ تا ۳ برابر بیشتر از منابع مصرفی کنونی خواهد شد

ایمنی بهتر پلاستیک‌ها

پلاستیک در برابر خوردگی و شکنندگی مقاوم بوده و در صورتی که بسته‌بندی ساخته شده از پلاستیک دچار ضربه یا آسیب شود به ماده غذایی آسیبی وارد نخواهد شد. از این رو به دلیل وجود چنین ویژگی‌هایی در محیط‌های متقابل مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال بسته‌بندی‌های پلاستیکی می‌توانند در محیط‌های اطراف کودکان، کنار ساحل، سفر و یا حتی حمام استفاده شود.

بهداشتی بودن و حفظ ماده غذایی

استفاده از پلاستیک برای مواد غذایی آن‌ها را از آلودگی حفظ کرده و این مورد می‌تواند برای بسته‌بندی‌های پزشکی بسیار کاربرد داشته باشد. بسته‌بندی‌های پزشکی باید بدون دخالت انسان و به صورت استریل انجام شود.

وزن اندک

این نوع از بسته‌بندی‌ و استفاده از نایلون شیرینگ، بسیار سبک بوده و فضایی را اشغال نمی‌کنند. به همین ‌دلیل می‌تواند به راحتی برای حمل در هواپیما، کامیون و دیگر وسایل نقلیه قرار بگیرند. بسته‌بندی‌های پلاستیکی از دوام بالایی برخوردار بوده و با وجود ظریف و نازک بودن مقاومت بالایی دارند. دوام بالا باعث می‌شود تا به راحتی بتوانند از طریق روش‌های مختلف و به مکان‌های متفاوت حمل شوند.

تنوع بالا

با استفاده از مواد پلاستیکی می‌توان شکل‌های متفاوتی برای بسته‌بندی ایجاد کرد. برای مثال در حال حاضر روش‌هایی نظیر بادی، تزریقی و یا گرمایی برای ساخت بسته‌بندی استفاده می‌شود. همچنین می‌توان ویژگی‌های تزیینی را نیز به آن اضافه کرده و در نهایت تصاویر متفاوتی روی آن ایجاد کرد.

ویژگی پلاستیک دارای استاندارد فود گرید

فود گرید چیست و چه کاربردی دارد؟

فود گرید چیست و چه کاربردی دارد؟

طبق مصوبه سازمان غذا و دارو کلیه شرکت‌های حاضر در صنعت مواد غذایی باید از استاندارد فود گرید در تمامی بسته‌بندی‌های پلاستیکی استفاده کنند. اما استاندارد فود گرید چیست؟ با توجه به اینکه این نوع پلاستیک دارای خصوصیات و ویژگی‌های مهمی است، بنابراین می‌تواند سلامت محصولات غذایی را تضمین کند. در ادامه به برخی از ویژگی‌های مهم پلاستیک‌های دارای استاندارد فود گرید اشاره شده است.

 • پلیمر‌های شامل استاندارد فود گرید اغلب در صنعت مواد غذایی مورد استفاده قرار گرفته و در صورت تماس با مواد غذایی باعث ایجاد آسیب و ضرر در آن نخواهند شد. تماس آن در طولانی مدت با مواد غذایی باعث خوردگی و اکسایش این نوع پلیمر‌ها نمی‌شود.
 • پلاستیک‌هایی که از این استاندارد تبعیت می‌کنند امکان انتقال ماده شیمیایی و آسیب مواد غذایی را ندارند. همچنین نمی‌توانند خطری برای سلامت انسان ایجاد کنند. هیچگونه مواد سرطان زایی توسط این نوع پلاستیک‌ها به مواد غذایی اضافه نمی‌شود.
 • فود گرید دارای خلوص بالایی بوده و در آن از پلاستیک بازیافتی و رنگ‌های مضر که تهدیدی برای سلامت انسان محسوب می‌شود، استفاده نشده است.
 • پلاستیک‌های دارای استاندارد فود گرید شامل مواد اولیه بسیار مقاوم بوده و کلیه نکات بهداشتی در تولید آن‌ها به کار رفته است.

ویژگی‌های مربوط به پلاستیک‌های دارای استاندارد فود گرید حتی در دما‌های بالا نیز حفظ خواهند شد. دیگر ویژگی‌های این نوع ماده شامل موارد زیر است:

 • تولید شده از مواد پلی‌اتیلنی درجه یک
 • فاقد ناخالصی، مواد سمی و مواد شیمیایی مضر
 • دارای بافت یکنواخت و رنگ شفاف
 • مقاومت بالا در برابر سرما و گرما، خوردگی و اکسایش
 • دارا بودن درجه خلوص بالا و عدم استفاده از مواد بازیافتی یا رنگ‌های مضر در زمان تولید
 • عدم به کارگیری مواد نانو در ساختار پلاستیک فود گرید
 • امکان ساخت در ضخامت و سایز‌های متفاوت

کاربرد پلاستیک فود گرید

فود گرید چیست و ویژگی های آن چیست؟

فود گرید چیست و ویژگی های آن چیست؟

در پاسخ به سوال کاربردهای فود گرید چیست باید گفت پلاستیک فود گرید با توجه به ویژگی‌ها و مزایایی که در صنایع غذایی ایجاد کرده، تنها در بسته‌بندی مورد استفاده قرار نگرفته و این نوع پلاستیک‌ها می‌توانند کاربرد‌های مختلف غذایی دیگری نیز داشته باشند. از جمله کاربرد‌های پلاستیک فود گرید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بطری های نوشیدنی یک بار مصرف

پلی‌اتیلن ترفتالات PET: در ساخت پلاستیک‌های فود گرید از مواد پلیمری با نام پلی‌اتیلن ترفنالات استفاده می‌شود که اغلب به شکل سفت یا نیمه سفت بوده و در مجموع وزن کمتری نیز دارد. از ویژگی‌های این نوع پلاستیک می‌توان به مقاومت بالای آن در برابر ضربه و حفاظت بهتر از مواد غذایی در شرایط مختلف اشاره کرد. این نوع پلاستیک فود گرید در بسته‌بندی موادی مانند نوشیدنی‌های ورزشی، آب، نوشابه، ویتأمین، بطری‌های روغن نباتی، سس کچاپ، سس سالاد، ویتأمین‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بطری های فشرده

فود گرید نوع HDPE: نوعی دیگری از پلاستیک فود گرید وجود دارد که از مواد پلیمری با نام پلی‌اتیلن با چگالی بالا در آن استفاده شده است. این پلاستیک‌ها نیز وزن اندکی داشته و ظاهر آن به شکل مات است. ویژگی مقاومت بالا در این نوع پلاستیک نیز وجود دارد و می‌تواند در بسته‌بندی‌های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. از جمله کاربرد‌های فورد گرید HDPE می‌توان به استفاده از آن در بسته‌بندی آبمیوه‌ها، بطری سرکه، ظروف شربت و پارچ‌های شیر اشاره کرد.

کیسه های بسته بندی

فود گرید نوع LDPE: در نوع دیگری از پلاستیک فودگرید نوعی پلی‌اتیلن با چگالی کم به نام LDPE استفاده شده که نسبت به رزین‌ها کمی نازک‌تر است و می‌تواند در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود نشان دهد. اما ویژگی این نوع از فود گرید چیست؟ از ویژگی‌های مهم این پلاستیک فود گرید می‌توان به انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت حرارتی نسبتاً زیاد اشاره کرد. از جمله کاربرد‌های این نوع پلاستیک فود گرید شامل بسته‌بندی قهوه، کیسه نان، کیسه‌های میوه و پک‌های نوشابه است.

بسته بندی قرص، آدامس

فود گرید نوع پلی وینیل کلراید PVC: این نوع از پلاستیک دارای استاندارد فود گرید دارای خواص فیزیکی خاص بوده و در بسته‌بندی قرص، بسته‌بندی آدامس و دیگر قرص‌ها نظیر قرص‌های خوشبو‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لفاف های بسته بندی شفاف، مات، صدفی و متالایز

فود گرید نوع پلی پروپیلن PP: در ساخت این نوع پلاستیک فود گرید از پلی پروپیلن استفاده شده و از این رو می‌تواند برای لفاف‌های بسته‌بندی از نوع مات، شفاف، صدفی و یا متالایز به کار رود. به عنوان مثال بسته‌بندی چیپس و پفک از این نوع بسته‌بندی هستند.

ظروف غذاخوری یکبار مصرف

فود گرید نوع پلی استایرن :PS ظروف غذاخوری یکبار مصرف نیز دارای نوعی پلاستیک فود گرید هستند که اغلب به دلیل خواص خود می‌توانند برای استفاده از این زمینه مورد استفاده باشند.

جمع‌بندی

کیفیت پلاستیک فود گرید باعث شده تا کارایی و ماندگاری بسیاری از خود نشان دهد. شرکت‌های بسیاری تولید انواع پلاستیک را بر عهده دارند. این ماده به دلیل داشتن ویژگی‌هایی نظیر مقاومت بالا در برابر خوردگی و اکسیداسیون، خلوص بالا، وجود مواد اولیه مقاوم در آن، عدم انتقال مواد شیمیایی آسیب‌زا و مضر به مواد غذایی، امکان ساخت بسته‌بندی‌های ایمن و بهداشتی را برای مصرف‌کنندگان فراهم کردند.

برای اطمینان از ایمنی بسته‌بندی مواد غذایی به علامت فود گرید و دیگر نشانه‌های بهداشتی که نشان دهنده کیفیت بالای کالا هستند توجه کنید. به طور کلی ایمنی و سالم بودن پلاستیک به خلوص آن بستگی دارد. اکنون که دانستیم فود گرید چیست؟ باید توجه داشت که در پلاستیک فود گرید از هیچ گونه رنگ یا ماده بازیافتی استفاده نشده، بنابراین هیچگونه خطری برای سلامتی انسان ایجاد نخواهد کرد.

سانی پلاست مهر

سوالات متداول

 • منظور از فود گرید در پلاستیک چیست؟

پلاستیک فود گرید بدون رنگ، مواد افزودنی سمی و دیگر ماده‌های شیمیایی مضر بوده و بنابراین می‌تواند به صورت تماس مستقیم با مواد غذایی مورد استفاده قرار بگیرد.

 • مهم‌ترین ویژگی پلاستیک‌های استاندارد فود گرید کدام است؟

این نوع از پلاستیک‌ها از مواد پلی‌اتیلنی درجه یک بدون ناخالصی تولید شده‌اند، رنگ شفافی داشته و می‌توانند در برابر خوردگی، اکسایش، سرما و گرما مقاومت بالایی داشته باشند.

 • مهم‌ترین کاربرد پلاستیک فود گرید کجاست؟

این پلاستیک اغلب در صنایع بسته‌بندی مواد غذایی، غذاهای آماده و نیمه آماده، حبوبات، غلات، خشکبار و نان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *